İlk emzirme deneyimi: Sadece rahatlayın!

ERS_0539

Benim ilk emzirme deneyimim hiç de başarılı olmadı. Doğumdan önce nedense hiçbir kitap karıştırmadım emzirme veya çocuk bakımıyla ilgili. Korktum panik olmaktan, gözümün korkmasından. Herşeyi oluruna bıraktım, başıma gelince nasılsa yapacaktım ve nasılsa bundan çok keyif alacaktım… Dolayısıyla emzirme ile ilgili ne teorik ne pratik bilgim vardı. Yavrunun doğumundan sonra ilk yarım saat içerisinde emzirmek gerekirmiş, hem psikolojik açıdan hem de sağlıklı süt üretebilmek için hem anne hem çocuk için çok önemliymiş. Bu sebeple doğumdan sonra emzirme telaşı vardı, ben de nedenini sonradan anladım. 

 
Denizciğim ilk zamanda pek başarılı olamadı çünkü ben de doğru pozisyonu bir türlü alamadım. En kötüsü de oda çok kalabalık olduğundan bir türlü rahat edemedim. Bu anlamda en önemli önerim; insanlardan izin isteyin çekinmeden, bu deneyim sizin ve bebeğiniz için herşeyden önemli çünkü. Herkesin de anlayış göstermesi gerek. Hemşireler nasıl yardımcı oldular anlatamam, gün içerisinde defalarca denedik, ama en azından eminim ki o kolostrum denen kıvamlı, antibiyotik niteliğindeki sütü emdi rahatça. Ancak daha fazla süt gelmedi, ki ilk günde bu gayet normalmiş. 
 
Düzgünce emzirebilmeyi ancak 4. günde becerebildim. Herkesten izin istedim, yavrumu alıp yatağa gittim. Ayaklarımı uzattım ve düzgün pozisyona sırtımı yatağa dayayarak girebildim. Annem emzirme yastığını kullanmamda ısrar ediyordu meğer işimi ne zorlaştırıyormuş o. Benim deneyimim bu şekildeydi, ama deneyip görmek gerek herhalde. Ne zamanki emzirme yastığından vazgeçtim düzgünce emzirebildim! Ne çelişki ama! 
 
Bir diğer yanlışım da yine hastanede verdikleri meme ucu çıkarıcılarla emzirmeye çalışmakta. Meme ucum küçük olduğu için, (yine annemin ısrarıyla) o meme ucu çıkarıcı kullanman gerekiyor dediler. Oğluma bir zorluk çıkarmaktan başka hiçbir işe yaramadı onlar! Bir de onlar yüzünden hava yutuyorlarmış bu sebeple de gaz oluyormuş sonradan! Kısacası son derece gereksiz bir aktivite! En güzeli herşeyin en doğalı… Doğa zaten bu gücü insana veriyor, hele anne ile bebeğin bu mucizesine hiçbir araç, gereç, ilave herhangi birşey gerekmiyor. O ikisi yolunu bilir ve halleder… 

Siz ilk bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu sarılın, koklayın, sizin kokunuzla kendisini güvende hisseder. Siz de onun sıcaklığıyla kendinize güveninizi kazanırsınız, biraz ağırdan alın, yavaşlatın o anları… İnanın o ilk gün muhteşem bir deneyim bütünüyle! 
 
En büyük kaygı da ilk günlerde “yeterince doydu mu?” kaygısı… İlk gün zaten doyması zor anladığım kadarıyla, benden mama vermek için izin istediler, kan şekerinin düşmemesi için. Benim tepkim olumlu oldu çünkü ablam benden 2 ay önce doğum yaptı. Onun oğlu Mehmet Barış’a mama vermemişler, ertesi gün de süt ile tam doymamış ve hastaneden çıkmışlar. 3. gün yavrunun şekeri düştüğü için koşarak hastaneye gittiler ve bir süre hastanede kalmak zorunda kaldı yavru. Bu deneyimi yaşadığımdan zaten korku duyuyordum, hiç düşünmeden kabul ettim. 
 
Bize süper birşey gösterdiler hastanede; kadehle içirme yöntemi. (bir profesyonel tarafından gösterilmeden lütfen denemeyin!) Faydası şu oluyor, bebek biberonla içmediği için memeyi reddetme, emmeme gibi bir sorun olmuyor. Anne için rahatlatıcı tarafı ne kadar süt içtiğine emin olabiliyorsunuz. Anne makina ile sütünü sağıyor ve o kadeh ile yavruya veriyor. İlk sağdığımda sadece 30 ml. içirdiğimize kim inanabilir ki ?!! Ona bile o kadar sevinmiştik ki. Doktorumuzun önerisiyle doğumundan sonra 15 gün boyunca sağdım ve her gün o sütü yavruya verdik kadeh yöntemiyle. 
 
Doğumdan tam 2 gün sonra sütüm gelmeye başladı normal şekilde. Ama o sütüm yetmez psikolojisinden yediğimin içtiğimin haddi hesabı yok! Lütfen uzmanları dinleyin! Sadece su için! Yediğinize içtiğinize dikkat edin elbette ama gözünüz dönercesine yemenin hiçbir faydası yok kimseye! Ben Humana’nın sütü artırıcı çaylarından da çok içtim ve tavsiye ederim. Doğumum yaza geldiğinden ben soğuk olarak içtim, meyve suyu veya meşrubat yerine ondan tükettim açıkçası. 

Not:  Malum ben sağlık personeli değilim, bu yazdıklarım da tıbbi tavsiyeler değil, sadece deneyimlerim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s