Çocuk her zaman haklıdır!

Çocuk eğitimi konusunda en önemli kurallar şöyle bence :

1. kural : Çocuk daima haklıdır. 

2. kural: Anne babanın haklı olduğu ender durumlarda da, birinci kural geçerlidir.

Benim bakış açım bu… “Ne ekersen onu biçersin” anlayışına yürekten inanan bir insan olarak, bunun çocuklar için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Daha acemi bir anneyim, 16 aylık bir yavrum var ama 34 yıldır çocuğum neticede. Bana göre anne babanın birinci görevi çocuğu her ne olursa olsun, ne yaparsa yapsın, nasıl davranırsa davransın çok ama çok sevmek. “Yaramaz” yaftasını yapıştıracak, “senden adam olmaz”la yavrunun canını sıkacak ne yapmış olabilir ki minnacık yavrucak? O kadar masum ki…

Ben çocuğuma yafta yapıştırmıyorum ve umarım yapıştırmayacağım. Bir insana sürekli “yaramazsın”, “zaten sen böylesin, şöylesin”, “sen anlamazsın”, “sen de çok biliyorsun”, vs vs. gibi sürekli suçlayıcı şekilde konuşmanın ilişkiye hiçbir fayda sağlamayacağına inanıyorum. Hiçkimsenin de oğluma “yaramaz” demesini kabul etmiyorum. Evet biraz hareketli, çünkü çok meraklı, sadece bu kadar. Kimseyi deli etmek için yapmıyor onu, sadece merakından yapıyor, ki bu benim çok hoşuma gidiyor. Merak hayatı devam ettirmek için çok önemli bir güdü çünkü.

Ben annesi olarak hep onun tarafındayım. O birşey yapıyor ya da diyorsa bir sebebi vardır. Ben hep onu anlamaya, ona empati ile yaklaşmaya ve ona göre onun ne ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışıp öyle davranacağım, bunun için elimden geleni yapacağım.

ERS_0361

Ayrıca kimsenin anneliği veya bebeğiyle ilgili yorum yapmayı da doğru bulmuyorum. Çünkü herkesin doğrusu kendine. İşin iç yüzünü bilmeden herşey yüzeysel çünkü. Ahkam kesebilmek için o gerçeği yaşamak gerek diye düşünüyorum. “Ben böyle yapıyorum” diyorum sadece, herkesin kendi kararı, kendi doğrusu. Özellikle insan bebeği konusunda çok hassas oluyor. Nasıl olmasın? Böyle özel bir ilişki türü yok ki… Böylesine içten, doğal ve samimi…

Tüm hayatım boyunca, ailem, öğretmenlerim, patronlarım bir çok insana istemediğim şeyleri yaptırdıkları için sabır göstermek zorunda kaldım ve kalacağım. Bir tek oğluma mı sabır göstermeyeceğim ? O tüm sabrı hakediyor! Ne de olsa, “o her zaman haklı”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s