Okuyalım eğlenelim!

Deniz’e 3-4 aylıktan itibaren sürekli kitap veriyorum. Önce bez kitaplar verdim, sonra dokun-hisset kartları (ki onları çok güzel kemirdi) sonra büyük kitapları vermeye başladım. Önce ısırdı kenarlarını sonra o minik parmaklarıyla sayfaları çevirmeye başladı yavaş yavaş. İzlemeye doyum olmaz. Minik bir kitap kurdu oldu bizimki. Buraya en sevdiği bir kaç kitabı koydum tavsiye ederiz.

10943-13502-thickbox

İlk Kitabım Yavru Hayvanlar (Doğan Egmont yayıncılıktan) ilk köpeği gördüğü ve “hav hav” diye iletişime girdiği kitap o yüzden çok severim. Sayfaları da kalın olduğu için kolay yıpranmıyor tam bebeklerin seveceği kıvamda.

Neşeli Saklambaç serisi kapakları kaldırdığınızda çıkardığı sesler ile çok zevkli! 3 kitabını da aldık, ilk kitabımız “Banyo” maalesef Deniz tarafından koparıldı, çünkü çok erken vermişim. 1 yaşından sonra özellikle daha kolay oynayabilir. Serinin diğer kitapları “Bip Bip” favorilerimizden çünkü araba hastasıyız. 3. kitap da “Hayvanlar” ordaki sesler çok acayip, aslan ve filden ürküyoruz, maymuna çok gülüyoruz, yılanla “tıs tıs” diyoruz, baykuşa da “oooo” diyerek şaşırıyoruz. Değişik tarzda bir kitap olduğundan tavsiye ederim, sesli kitaplardan daha eğlenceli bence. Eğer açıyorsanız kapakları ve ses çıkarmıyorsa, ışığa tutmak gerekiyor. (kocam sağolsun)

Dokun ve Hisset – Remzi kitapevi serisi de yine sevdiğimiz kitaplardan. Hikayeleri çok şirin ve üzerinde dokunup keşfedebileceği küçük alanlar var. Yine kitap çok kalın olduğu için çabuk hasar görmüyor, sürekli okuyoruz.

Dokun Hisset Öğren kartları – ABC yayınları Deniz’e hamileyken bu kartları almıştım. 6 kutu şeklinde seri halindeydi. Açıkçası seri şeklinde almayı tavsiye etmem (tecrübeli anneler de böyle söylemişti sonradan) çünkü hem tekrar olabiliyor hem de sevip sevmeyeceğini deneyip ona göre almak daha mantıklı. Fotoğrafların bazıları güzel, ama dokun hisset kısmı çok da esprili değil bence. Şimdiki aklım olsa belki sadece “Çiftlik” konulu olanı alıp diğerlerini almazdım.

Adım Adım setleri de Deniz 6 aylıktan beri üye olduğumu bir set. Her ay bir kutu içerisinde kargoyla kapıya kadar geliyor, ki bu çok heyecanlı. Merakla bekliyor ve hemen açıyoruz setimizi. Her bir aktiviteyi harfiyen yapıyoruz dersek yanlış olur ama çoğuna bakıyoruz. En azından resimlere bakıyoruz ben de ona hikayesini anlatıyorum. Ayrıca kitaplar da gelebiliyor setle birlikte onlar da güzel. Şimdilik memnunuz diyebilirim.

hareketli trenBunun yanında yaşından erken verdiğimi düşündüğüm kitaplar da var. İş Bankası’nın Hareketli Kitaplar serisi, bir sürü kitabı var ama Deniz bir çırpıda parçalıyor. Kağıdı yumuşacık, anında hepsini ben “dur oğlum” diyemeden yırttı gitti. Çocuk ne yapsın bu kadar kolay yırtılmamalı bence. Biraz büyüsün o zaman alacağım o setten bir daha. Bence 17 ay ve küçük bir çocuğa uygun değil.

Ayrıca sesli kitap olarak Mickey Mouse Clubhouse Bigili nerede diye bir kitap aldım. Nasıl böyle saçma bir kitap seçtiğime kendim de hayret ettim. Sesli kitap kendisi ve peynir ses çıkarıyor! Bak allahın işine! Evet sesli kitaplar ilgisini çekiyor ama sesler biraz daha mantıklı sesler olsun yaw! Almadan önce denemek en iyisi!

Net yayıncılk’tan Yumuşak Sayfalar serisini de çok beğenmedim. Sayfalar çabuk dağılıyor, biraz daha sağlam olması gerek 17 aylık bebek için. Sürekli aç kapa aç kapa biter mi bizim işimiz 🙂

Herkese zevkli okumalar ve iyi eğlenceler 🙂

3 thoughts on “Okuyalım eğlenelim!

  1. merhaba 🙂 blogunuzu ve ig sayfanıza yeni katıldım.. paylaşımlarınız çok yardımcı teşekkür ederim ve iyi ki karşıma çıkmışsınız.. ig de oğlunuzun kitaplarını gördüm.. paylaşabilirseniz çok sevinirim..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s