Anneysen.com Sınır Koyma, Kuralları Belirleme Eğitimi

Bugün Anneysen.com‘un düzenlediği “Daha Mutlu Ebeveyn-Çocuk İlişkisi için Sınır Koyma, Kuralları Belirleme Eğitimi”‘ne katıldım. Psikoloji Istanbul psikologlarından Tolga Erdoğan çok faydalı bilgiler verdi, ardından Blogcuanne Elif Doğan deneyimlerini paylaştı.

Anneysen Eğitim

Tolga bey son derece faydalı olan şu bilgileri paylaştı:

Sınır koyma, kuralları belirleme ciddi bir bölüm çocuk eğitiminde. Günümüzde çocuklar sürekli evdeler, ve evde enerjilerini atmaya çalışıyorlar. Bu yüzden de daha fazla kural koyuyor duruma geliyoruz. Bir de güvenlik kaygımız geçmişe göre daha fazla, sürekli etraftan kötü haber duyuyoruz, bu nedenle de daha fazla kural koyma ihtiyacı hissediyoruz.

Bunun sonucunda bu kadar fazla kural çocuğu boğuyor. Kural koyarken şunu düşünmeliyiz: bu kural hayatımızı kolaylaştırıyor mu yoksa benim korkularımdan mı kaynaklanıyor?

Bizim ebeveynlerimiz çok kural koyan ebeveynlerdi. 68 kuşağı ise kural koymayan ebeveynleri doğurdu. Bizim kuşağımız da bu ikisinin arasını gerçekleştirmeye çalışan kuşak.

Ev içerisinde kural olmazsa anne babanın hayatı yok sayılarak tamamen çocuğa yönelik bir hayat kuruluyor ve bu sistemde ailenin ihtiyacı karşılanamıyor. Sonuçta çocuk kendi sınırlarını çizemeyen bir çocuk oluyo. Kendisine hayır denmediği için o da hayır diyememeye başlıyor.

Çok kural konulduğunda da “kendi hayatımın kontrolü bende değil” mesajı alıyor çocuk. Kendi hayatını başkası tarafından planlanmış oluyor.

Çocuklar kuralları mutlaka test ederler bu yüzden tutarlı olmak gerekiyor eğer gerçekten “hayır” denmesi gereken bir konu ise. Bağırmak öfke ile kural koymak bizim o anda kontrollü olmadığımızı söyler. Kontrollü değilsek kural değişebilir. Sakinsek çocuk “bu kadın bunu düşünmüş ve çok net, bu kural değişmez” mesaji alır. Eğer bağırırsak bizimle inatlaşmak istediğinde ne yapması gerektiğini öğrenmiş olur çocuk. Kuralı test ettiğinde “hayır” cevabını almazsa o zaman kural geçerliliğini kaybeder.

Çocuklar değişik şekilde öğrenir. Kimi dokunarak, kimi ses müzik ile, kimi görsel veya çizerek. Çocuğa kuralı buna göre de öğretebilirsiniz. Eğer görerek öğreniyorsa kuralları kartlar yardımıyla anlatabilirsiniz. İşitme ile öğreniyorsa daha fazla kuralı duymaya ihtiyacı vardır. Dokunarak öğrenene de ona göre davranmak gerek. Sizin çocuğunuzun hangi yönünün daha kuvvetli olduğunu sezgilerinizle anlayabilirsiniz. (Burdan benim öğrendiğim Deniz’i suyla oynamak çok rahatlattığı için benim de suyu daha fazla kullanmam gerektiği. Eğer ağlamak istiyorsa kucağımda ağlamasına izin vermek, eğer ağlamazsa da su ile rahatlaması için fırsat yaratmayı kullanacağım) Ayrıca ağlayamamak kötü birşey, gerilimini atması için ağlamak muhteşem bir araç.

TV çok stresli zamanlarda çözüm olarak kullanılabilir ama her durumda değil. Hiçbir şeyi tek çözüm olarak kullanmamak gerek. Bazen öfkeyle başbaşa bırakıp onunla başa çıkmasını öğrenmesi gerek.

2 yaş dönemi çocukların karakterlerini ortaya koydukları dönem. İlk bir, bir buçuk sene bir birey olarak algılamıyor kendini, annenin bir uzuvu gibi algılıyor. Ardından farklı bir birey olduğunu farkediyor.  Benim de isteklerim var, kararlı olduğumu göstermem gerek diyor. İsyankar bir dönem geçirmeleri tamamen sağlıklı ve normal olduklarını gösteriyor. Bu çatışma dönemi geçecek! Çok inatlaştığında ve siz çok gergin olduğunuzda ortamdan ayrılın, meseleyi çözmeden bırakın, çünkü o şekilde çözemezsiniz! Çocuklar bizim geçmişten gelen yaralarımızı açığa çıkaran varlıklar, çocukla birlikte kendimizi yeniden tanımlıyoruz!

Bir tartışmadan kaçınmak için önceden hayır dediğiniz bir şeye sonra evet diyebilirsiniz. Her zaman bir kitap alıyorsunuz o gün 3 kitap istiyor. Alabilirsiniz o gün için ama standart çözüm paketiniz bu olmamalı. Hepimizin fikri her an değişebiliyor, çocuklarla da bunu yapabilirsiniz. Eğer yaşamsal birşey değilse değiştirebilirsiniz.

Birşeyi yapmak konusunda çok ısrar ediyorsa yapmak istediği şeyi bir daha düşünün. Onun gelişim döneminde kritik birşeye tekabül ediyor olabilir. Koltuk tepesine çıkarak sizi delirtmek amacı değildir, derinlik algısıyla ilgili birşey öğrenmeye çalışıyor olabilir. Koltuktaki minderleri yere indirebilirsiniz çözüm olarak.

Ödül ve ceza sistemi:

İyi şeyler yaparsan iyi şeyler, kötü şey yaparsan kötü şey hakedersin mantığı. Hepsini ebeveyn tanımlıyor. Ödül ve ceza birarada ayrı ayrı bir anlamı yok. Ücretini ödediğin sürece istediğini yapabilirsin mesajı veriyor çocuğa. Çünkü ne zaman ceza geleceği hissedilebilir.  Vicdani süreç işlemiyor ceza verdiğimizde. O da kendi iyi ve kötüyü tanımlayıp bizi cezalandırmaya başlayabilir. Sadece benim istediğim gibi onayladığım gibi olduğunda seni seveceğim, yoksa seni reddedebilirim demiş oluyoruz. Özerk kişiliği geliştirmek yerine annesine babasına öğretmenine isteneni vermeyi seçmek zorunda kalır. Kendi olamaz! Bu yüzden ödül ve cezaya gerek yok!

Annelerin buluşma noktası anneysen.com kurucuları Pınar Şimşek’e ve Aylin Çakır’a bu faydalı eğitim için çok teşekkür ediyorum. Anneysen.com 100’den fazla uzman ile annelerin uzmanlara ulaştığını sağladığı gibi 2. el ilan bırakabileceğiniz bir bölüme sahip ve ayrıca yeni olarak e-ticaret bölümünü annemarket.com olarak açılmış.

Tolga bey kendi kızından verdiği örneklerle eğitimin daha somut bir hale gelmesini sağladı ve interaktif eğitim olması sebebiyle tüm sorulara cevap verdi sağolsun. Blogcuanne Elif Doğan da tüm samimiyetiyle deneyimlerini paylaştı, blogunun kitap haline gelmek üzere olduğunu müjdeledi. Bu başarısının anahtarının bu samimiyeti olduğunu düşündüm.

Umarım bu eğitimden çıkardığım dersleri hayal ettiğim gibi uygulayabilirim.

5 thoughts on “Anneysen.com Sınır Koyma, Kuralları Belirleme Eğitimi

  1. Elinize sağlık, okuduğum eğitim notları içersinde en iyisiydi diyebilirim (bu eğitime dair) Blogun diğer yazılarını da beğendim.

  2. Cok cok tesekkur ediyoruz. 4 yasindaki bir kiz annesi olarak, oldukca aydinlandik anne-baba olarak(bazen kararsiz kaliyorduk kizimizla olan iletisimizde egitim yazilarini okuyunca ).Emegi gecen herkese tekrar tesekurler.

    • Kesinlikle anne babaların cok ikilemde kaldigi konular. Vereceğiniz eğitim çok ilgi görür eminim. En güzeli yüreğimizden geçeni dinlemek herhalde 🙂 Blogunuz çok profesyonel görünüyor, zevkle takip edeceğim. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s