Emzirme reformu neden şart?

Emzirme muhteşem bir bağ çocuk ile anne arasında. O kocaman gözlerle size bakarken onu doyurduğunuzu düşünmek, ona sarılıyor olmak çok keyifli. Bunun yanısıra anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor.

Buraya kadar çok güzel, peki emzirmenin önündeki engeller? O da saymakla bitmez. Emzirme ile ilgili kapitalizmin dayattığı kurallar aslında emzirmenin desteklenip desteklenmediği konusunda şüphe yaratıyor.

1. Doğum izni süresi:

İlk 6 ay sadece anne sütü diyorsun, sonra doğum izni düdük kadar. En iyi ihtimal 3 ay gibi bir süre, o da eğer son 3 haftada izne çıktıysan, daha önce çıktıysan yandın zaten 3 ay bile bebeğinle geçiremezsin! Ya bu yasayı yapanlara sesleniyorum: Siz hiç 3 aylık bebek görmediniz mi? Ne kadar muhtaç ve ne kadar ilgiye ihtiyaç olduğunu hiç mi farketmediniz?  O bebeğin tek ama tek ihtiyacı annesi ve annesinin ilgisi! Dünyada onun ihtiyaçlarını en iyi anlayabilecek kişi o kadın olduğundan zaten onun annesi! Bırak da yavrusunu rahatça doyurabilsin hem anne sütüyle hem de manevi anlamda, ona tüm sıcaklığını ve sevgisini verebilsin. Özel sektörde ücretsiz izinden bahsedemiyoruz bile! Ha alırsın ama bu sefer de kariyerine bitti gözüyle bakabilirsin, istisnaları saymazsan. 3 ay kime yeter allah aşkına? Bebeğin ne hissettiğini geçtim ya anne ne hissediyor, ben evden dışarı çıkmam gerektiğinde dünya yerinden oynayacak zannediyordum. Çocuğuma birşey olacak, deliler gibi ağlayıp beni özleyecek, ortalığı yıkacak zannediyordum. Ve hala zaman zaman böyle hissedip koşa koşa eve gidiyorum. O kadının da yavrusunun tadını çıkarmaya hakkı yok mu? Doğum izni tam bir şaka Türkiye’de! Doğumdan sonra en az 6 ay olmalı en az, 6 ay ücretsiz izin alabilecek şanslı memurları da düşününce yavrunun ilk 1 senesini anneleriyle geçirmeleri mümkün olur. Gerçekten düzgün bir değişiklik yapılmalı bu konuda.

2. Süt izni : 

Süt izni teoride fena değil gerçi memurların farklı özel sektörün farklı olması da komedi. Bebekler arasında ne gibi bir fark var da o ikisinin süreleri farklı ? Özel sektör 1,5 saat; memurlar 3 saat. Çok garip. Teoride iyi diyelim hadi ya pratikte? Kim kullanabiliyor süt iznini İstanbul koşullarında? Günde 1,5 saat eve gidip gelme olasılığın yok. Hadi erken çıktın diyelim, ne işine yaradı sevgili anne allah aşkına söyle? Bebeğinle daha fazla vakit geçirdiğini hissedebildin mi bu kadar kısa sürede? Tek bir günde toplayıp o gün gelmeyeyim diyorsun ona da izin vermiyorlar, ki bence bu mantığa aykırı yavruyla mümkün olduğunca her gün yakın olmak gerek. Bunları zorla toplu kullandırmaya çalışanlar da var, o ise tamamen mantığa aykırı. Hem anne için hem bebek için çok zor tam zamanlı mesaiye bebek 4 aylıkken dönmek bence.

3. Mama kullanımının pompalanması / toplumsal bilinç eksikliği: 

6 ay anne sütü vermek mi? Yoook olur mu bebek yeterince beslenemez! Beslenemezse hemen mama vermek lazım. Bırakın 6 ay beslemeyi, doğum yapan her anneye bu dayatılıyor. Daha hastaneden çıkmadan annenin kafası karışıyor, mama vermeli mi vermemeli mi? O konuda ben kendimi şanslı hissediyorum. Mama verip vermeme kararını hastane bana bıraktı (Acıbadem Fulya) ve emzirmeyi öğrenmem konusunda acayip destek oldular. Hele süt sağmayı göstermeleri ve kadehle nasıl içireceğimizi göstermeleri bizi çok rahatlattı. Çünkü en büyük korku yeterince besleyememek oluyor en azından kadehle ne kadar verdiğimizi görmüş olduk. Ama emzirmeyi desteklemeyen hastanalerde anneler hemen mamaya yönlendiriliyor. Ben hastanede hiç mama markası lafı duymadım ama çoğunda bir marka önerilerek gönderiliyor anneler. Mama önereceklerine “dinlenin mümkün olduğunca, süt için, sütünüzü sağın, şu çaydan için, rahat olun”, vs deseler anne sütü artacağından anne sütü kullanımı da artacaktır diye düşünüyorum.

Hele 6 ay geçti mi artık tamam ya bırak denmeye başlanıyor. E madem öyle neden doktorlar 2 yaşına kadar devam edin diyorlar? Bebek için hiçbir faydası olmasa annesiyle yakın temas kurabildiği rahatladığı bir aktivite, sadece bunun için devam etmeye değer. “Aaaa hala emziriyor musun?” imaları, sanki çok ilkel devirlerden kalmışsınız hissi yaratıyor. Hiç kafaya takmamak lazım. 2 yaşına kadar emzirmek ideal bence eğer mümkünse.

İşte bu sebeplerden Emzirme reformu gerekli! (o yüzden sağda linki var)  Blogcu Anne Elif Doğan ve Çalışan Gebe Simge Alhan’ın başlattığı bu hareketin amacı anne sütü ve emzirmenin önemi hakkındaki farkındalığı artırmak, destek grupları oluşturmak. Yürekten destekliyorum! Sistemin bu kurallarının emzirmeyi kolaylaştıracak şekilde değişmesini umuyorum, tam tersi değil.

erg-logo-white

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s