3D – 18 ay versiyonu – 1. bölüm

Devrim Deniz Diyar’ın (3D) 1,5 yaşına girdiği şu dönemde hiçbirşeyi unutmama telaşına düştüm nedense. Çünkü biliyorum ki çok çabuk büyüyecek ve ben bir çok şeyi unutacağım, nasıl ilk zamanları unuttuysam. O yüzden tüm gelişimini not almak istiyorum.

Deniz şu anda bir minik adam, herşeyi yapabiliyor aslında, yürüyor, hatta koşuyor, ters de yürüyebiliyor. Kovalıyor, arıyor, buluyor, dediğimiz herşeyi anlıyor. “Şu sarı oyuncağını getir” diyorum mesela, gidip getirebiliyor. Olabildiğince  detaylı konuşmaya devam ediyoruz kelime dağarcığını geliştirmek için. Kendine ait sözcükleri var, daha önce Denizce yazmıştım, her gün yeni kelimeler ekliyor. Dün “ayna” demeyi öğrendi mesela.

Yiyecek & içecek tercihleri: 

En sevdiği içecek Pıkı suyu yani portakal suyu. Sabah kalkar kalkmaz ilk istediği şey “pıkı pıkı” Hala su içmeyi çok seviyor (Allahtan) Her yemekten sonra mutlaka içiyor, hala onu püskürtme derdinde. Bazen başarabiliyor, bazen başaramıyor. (eğer yakalayabilirsem) Yemek olarak kendisine özel yapılan keklere ve sütsüz bisküvilere bayılıyor. Meyveyi sorunsuz yiyor (maşallah) Yemeği kendi yemesini teşvik etmeye çalışıyorum son 1 aydır. (geç bile kaldım) Özellikle çatalla yediği şeylerde sorun yok ama kaşık kullanmaya henüz pek hakim değiliz. Mantı yemeye bayılıyor çatalına tek tek taka taka yiyor. Börek desen hastasıyız. Mercimek çorbası favori çorbamız. Lahana dolmasını da çok seviyoruz. (bu mevsimde onun dolması en güzeli) Elimizden geldiğince balık vermeye çalışıyoruz, çok tavuk taraftarı değil, zaten tavuklara çok güvenemediğim için dert etmiyorum.

Yiyecek konusunda tercih yapmasına bayılıyorum. Hangisini istersin diye gösteriyorum seçiyor o ellerini ısırmak istiyorum. Birey olduğunu ve tercihleri olduğunu göstermesi açısından çok önemsiyorum.

Konuşma becerileri: 

Konuşmayı çok seviyor, sürekli ifade etmeye, birşeyler anlatmaya çalışıyor. Özellikle babası işten gelir gelmez başlıyor, abla gitti, anne gitti diye anlatmaya. Duyanlar da gün içerisinde evde yapayalnızdı zannedecek. Ne yapalım şu an bunu anlatabiliyor sadece.

Aile ilişkileri olayına hastayım. Geçen dedesi geldi ki 5 aydır ilk kez görüyordu. Biz “bak deden” diye anlattık, anında kaptı olayı baktık “dede, dede” diye peşinden koşturuyor. Dedesi babasıyla banyoda bir tamirat yaptı, hala anlatıyor “dede,dede” diye… Babası odasında çıkmış olan bir kulba çivi çaktı, 2 aydır anlatıyor “baba, baba” diye… Bayılıyor sürekli hatırladıklarını bizle paylaşmaya.

Son amcası ve yengesi geldiğinde de aynı şeyi yaptı. Nenne diyor yengeye, amcaya da nihayet amca demeyi öğrendi. Yarım saat geçmeden, başlıyor seslenmeye, nenne, nenne diye. Salonda kucağına yattı yengesinin, iki gündür onu anlatıyor sürekli. Bu aile bağlarını böyle çabuk öğrenmesi ve kullanmasına bayılıyorum.

Gelelim beni delirttiği konuya. Eltimin ablasının Denizle aynı gün doğumlu bir kızı var ; Duru. 1 yaşındayken parmağıyla 1 yaşını gösteriyormuş demişti eltim taaaa 6 ay önce. Niyeyse azmettim öğretmek istiyorum 1’i, yok kardeşim, demiyor da demiyor(du) düne kadar! Artık “kaç yaşındasın Deniz” dediğimde “beş” diyor! Hadi burdan yak! Adam 3,5 sene zam yaptı yaşına!  Babasıyla düşündük bugün ben 1’den vazgeçtim 2’yi öğretmeye çalışacağım bundan sonra. Anladım ki bütün sayılara 5 diyor. Sayıların olduğu bir sayfayı gösteriyorum, sayıyor hepsini : “beş, beş, beş, beş, beş…” Sayılar konusunda çok çalışmamız gerek çok!

Müzik: 

c5186586

Müzik hastası kendisi başından beri. 2 şarkı söylüyor bir de. Biri Labamba’nın Denizcesi “bambaaa, bambaa” Bu söyleyip dans ettiğine de şahidiz. “Porti, porti” diyor bir de şarkıda geçtiği gibi, oğlumun ispanyolcaya yeteneği var galiba, bana öyle geliyor.

Bir de “tenni tenni ten nenni tennene”, sanırım trenle ilgili bir şarkı olduğunu düşünüyor. Gülerek söylüyor her seferinde. Nerden aklıma gelip söylediysem ben de bilemedim 🙂

Gitarlara bayılıyor (babasından geçmiş bu kesin!) “Damba, damba” diye sürekli onu çizmemizi istiyor. Babasını taklit edip gitar çalıyor; tam komedi!

Bu aralar en sevdiği şarkı Pink Martini’den “Sympathique” Sanırım ben eşlik ediyorum diye ilgisini çekti, böyle bale yaparmış gibi dönüyor falan şarkıyla, tam görülesi! Sürekli “aç, aç” diye o şarkıyı istiyor. Bir başladık mı 5 kereden az dinleyebilirsek şanslıyız…

Kitap ve oyuncak tercihleriyle devam edeceğim 2. yazıda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s