Bebeklerde göz muayenesi neden önemli ?

One year old baby wearing prescription glasses.

Deniz’i ilk kez 6 aylıkken göz muayenesine götürdük. O zaman gittiğimiz doktoru yönlendirmişti, çok da iyi yaptı. O kadar rahat geçti ki muayene hem onun hem de bizim açımızdan hemen bitti. Ve malum sonuç Deniz’in miyop olmaya (uzağı göremeyen) yatkın olduğu ortaya çıktı. Normalde çocuklarda hipermetrop eğilimi olurmuş ama Deniz de hiç yoktu. Doktoru 18 aylık olduğunda tekrar bakalım dedi.

Ve zaman çabucak geçti, bu hafta tekrar muayene olduk. Öncesinde bize damla verdiler 3 gün boyunca sabah akşam kullandık göz bebekleri kocaman oldu boncuğun tam ölçüm yapılabilmesi için. Sonuç : Sol göz 1, sağ 0,75 miyop. Ancak orda doktoru bir çok objeyi sordu hepsine doğru cevap verdi, ve doktorun söylediğine göre görüntüden kopuk etrafı takip edemiyor izlenimi yokmuş. Dolayısıyla endişelenecek birşey yok. 3 ay sonra tekrar gideceğiz. İlkokuldan beri gözlük taktığım için çok önemsiyorum umarım kaderi bana benzemez.

Aslında bahsetmek istediğim konu göz muayenesinin ne kadar önemli olduğu. Neticede görerek öğreniyoruz. Eğer burda bir problem varsa gelişme geriliği görülebilir ve farkına varamayabilirmişiz. Ve de aynı zamanda bebek için de kötü bir deneyim olabilir. Bu yüzden ilk önce 6 aylıkken bir göz muayene yaptırmak herkes için çok faydalı. Eşimin dediği doğru vallaha, sonuçta göz de bir organ, herşeyi kontrol ettiriyorsun niye gözlere baktırmayasın ki?

Ayrıca doktorumuzun söylediğine göre tam donanımlı hastane azmış bebek göz muayen

esi için. O yüzden Acıbadem Fulya Şule Hanım bizim doktorumuz, çok tatlı bir bayan, kendisini ve hastaneyi tavsiye ederim.

 

One thought on “Bebeklerde göz muayenesi neden önemli ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s