Hem yiyorum hem yanında yatıyorum!

Deniz 6 aylıkken çalışmaya başladığımda farkettim ki uyku ile ilgili bir çok yaklaşım var. O zamana kadar içimden geleni yapmış ve bu konunun bu kadar önemli bir konu olduğunu farketmedim bile. Ta ki yardımcı ablamız “biraz ağlatıp yatağına alıştırmamız gerekecek” diyene kadar.

Bizim uyku hikayemiz şöyle başladı: Doğduğundan itibaren ilk bir buçuk ay park yatağın üst tarafında hemen yanı başımda yatırdım Deniz’i. Ama çok zorlandım. Annesinden ayrıldığından olsa gerek ne zaman yatağa bıraksam uyanıyordu ve ben de tek başıma olduğum için çok yoruluyordum. Gece emzirmeleri de çok uzun sürüyordu resmen artık sürünüyordum uykusuzluktan. Ben normalde nasıl yatarsam öyle kalkan bir tip olduğum için, 1,5 aylıkken bir güven geldi ve yanımda yatırayım dedim. İnanır mısınız hiç uyanmadan uzun uzun uyudu. Hem de emzirme için çok rahat ettim. Emzirip hemen uyutmaya başladım geceleri.

Ve anladım ki en doğalı bu. Nasıl kedi yavrusu annesinin kokusundan bir dakika bile ayrılmıyorsa bu yavru da ayrılmak istemiyor. Bilmediği bir dünyaya gelmiş o ne yapsın. Harvey Karp’ın “Mahallenin en mutlu bebeği” kitabını keyifle okudum. Hoş şimdi okudum, belki doğumda okusam daha fazla yardımı olurdu. Onun iddiasına göre bizim bebeklerimiz 3 ay erken geliyor dünyaya, o yüzden de adaptasyonda zorlanıp bu kadar ağlıyorlar diyor ve tezini uzun uzun anlatıyor. Bana çok değişik geldi, belki de öyledir bilemiyorum.

6 aylığa kadar aynen bu şekilde devam ettik. Zaten gece çok kalktığı için benim için en güzel yöntem yanımda yatmasıydı, bir de uyanıp onu koklamak yok mu? Allahım dünyanın en güzel şeyi! Sizi ancak çocuğunuz tatlı uykunuzdan bu kadar mutlu uyandırabilir.  Sonra bakıcı ablamızın bu dediği “uyku eğitimi” mezvusunu araştırmaya başladım. Amanın ne ekoller, ne kitaplar! Mevzu ne? Yavrunun uykusu! Eh zaten uyuyacak bu kadar büyütecek ne var ? Ne kadar önemliymiş nasıl uyuduğu. Anneye bağlı mı olur, kendi başına uyuması mı lazımdır, gerçekten lazım mıdır yoksa modern dünyanın çalışan anneler rahat etsin diye bahsedilen bir konsept midir? Ne olursa olsun ağlatma olayı bana ters geldi, terkedilmiş hissedeceğini düşündüm. Çünkü doğumdan beri hissettiğim birşey var şu anda annesini ne zaman çağırsa ona koşacağımı biliyor, bu konuda sonsuz bir güveni var. Bunu zedelermişim gibi geldi. Bir de ben memnunum o memnun niye değiştirmeye gerek var ki… Sonuçta aynı düzen devam ettik.

Şu an 21 aylık ve artık zaten kendi başına uykuya geçiyor. Zamana bırakılınca herşeyin kendiliğinden düzeleceğine inanıyorum ben, ve de en doğalı neyse o en güzeli. Ben yanına yatıyorum bir kaç ninni söylüyorum ama bir süre sonra dönüyor, ne sallıyorum ne dokunuyorum kendi kendine dönüp uyuyor…

Kimseyi kınamıyorum uyku eğitimi verenler de vermek zorunda hissettiklerinden, böyle öğretildiğinden ya da kendileri için daha pratik olacağından bunu yapıyor. Kimi uykusuzluğa dayanamıyor, kimi bebeğin kesintisiz uyumasının en doğrusu olduğunu düşünüyor. Ben hiç bir ekolü takip etmiyorum, herşeyi okuyorum bana mantıklı geleni yapmaya çalışıyorum ve genelde en doğalı neyse ikimizin de en rahat ettiği ne ise onu yapıyorum.

Eminim bir zaman gelecek o da kendi odasında yatmak isteyecek, buna yürekten inanıyorum. Gün gelecek bezi bırakacak, emmeyecek, parmak emmeyi de bırakacak. Hiçbirşey için şimdiden tasalanmıyorum herşeyi zamanında ya da önce o ne zaman isterse hazır olduğunda değiştirecek. O yüzden şimdilik hem doya doya yiyorum evladımı hem de koklaya koklaya yanında yatıyorum! Sabah ilk duyduğum bir meleğin sesi, gülerek : “Annemmm!”IMG_0518 Daha büyük keyif var mı yahu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s