Minik ailede hep aynı hava!

Ülkedeki son günlerdeki durum malum. Sağır, tüm eleştiriye kendini kapatmış adeta “uzayda” yaşayan bir başbakan ile kendi duyurmaya çabalayan, barışçıl, saygılı ve “aydın” bir kalabalık… Arkasında ne hesabı var başbakanın şu an öngöremiyorum, burdan ne kazancı olacak çok merak ediyorum. Artık siyaset konusunda hiçbirşeye güvenim kalmadı, herşeyden korkar oldum hep bir sonraki adımı düşünür oldum.

Zamanında bundan özü itibariyle çok farklı olan Cumhuriyet yürüyüşlerinden AKP’nin nemalanacağını o zaman öngörememiştim. İnsanları farklılaştırdığını farketmiştim ama yine de ekmeklerine bu kadar yağ sürüldüğünü anlamamıştım. O yüzden maalesef korkuyorum, umarım yine kullanabilecekleri bir malzeme olmaz… Emin olamıyorum çünkü onlara oy veren büyük bir kesim “sağır, kör ve dilsiz” Hiçbirşey okumuyor, dinlemiyor ve düşünmüyorlar. Bu yüzdendir ki yine anlamayacaklar, şu an bu “aydın” insanları “çapulcu” zannedecekler. Bilmiyorlar ki çapulcular bundan gurur duydular, en azından seslerini çıkardılar, kendilerine yapılan zulüme tepki verdiler, “ben de buradayım” dediler, özgürlüklerini geri istediler!

Hangi eylemde eylemcilerin çöplerini topladığı, hayvanlara su verildiği ve sokaklarda insanların eylemcilere evini açtığı görülmüş? Burdan bile diğer eylemlerden “marjinal” grupların aksiyonlarından daha farklı olduğu görülemiyor mu? Görülür de görmek isteyen yerleri “ağrıyor”. Ama onlar da haklı, yıllarca istediklerini yaptılar kimse birşey diyemedi. Öyle bir muhalefet var ki, dostlar başına! Böyle muhalefet olduktan sonra adam ne yapsın, atını koşturdu rahatça! Şimdi bir anda tepkisini dile getiren halkı görünce ayırt edemedi tabii, marjinal gruba benzetti!

Gelelim basın mevzuna. Geçenlerde Leonardo diCaprio’nun 50 sene FBI başında çalışmış olan J. Edgar Hoover’ın hayatının anlatıldığı J. Edgar filmini izledik. Başkanlar değişiyor, her başkanla ilgili bir kasedi var bu amcanın. Artık ne varsa o görüntülerde, başkanlar sürekli değişiyor ama bu amcanın yeri sağlam! Kimse onu değiştirmeye cesaret edemiyor, yani istiyorlar da adam kasedi gösterince vazgeçiliyor. Bizim durumda aynen böyle. Artık basınla ilgili kasetleri mi var Başbakanın yoksa vergi borçları mı gizleniyor yoksa başka bir hesap mı bilemiyorum ama elinde ne kozu varsa basını çok güzel susturuyor. Haber alma özgürlüğümüzü kısıtlıyorlar. Sadece “baş belası” twitter var. Yüzlerce insan bir sürü ilde sokakta, bir kare görüntü yok! Çok sinir bozucu!

Bunun sonu neye varacak bilmiyorum ama sesimiz duyulana kadar “Her yer Taksim, her yer direniş!” Her gece Devrim Deniz yavrumuzla birlikte balkonda “aynı havayı” çalıyoruz tencere tavamızla, bekleriz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s