Anne ben “Aç Tırtıl” oldum!

Deniz’in kitaplığından en sevdiği kitabı Eric Carle’in dünya çocukları tarafından da çok sevilen Aç Tırtıl.

Aç_Tırtıl_kitap_kapağıÖyle naif öyle şeker bir kitap ki Deniz’in kitaplarını yazmaya ondan başlamak istedim. Tam çocuk gözüyle yazılmış, insana umut aşılayan ama aynı zamanda bir çok bilgi veren çok sevimli bir kitap. Her çocuk okumalı bu kitabı mutlaka. Ben 2 yaşındayken almıştım Deniz’e hala çok yemek yediği zaman “anne ben aç tırtıl oldum” diyor, uzun zaman okumasak bile hiç unutmuyor, okuduklarını yazmış hafızaya.

Kitap minik bir aç tırtılın yumurtadan çıkması ile başlıyor. Bir sürü şey yiyor, bir yandan bize günleri ve renkleri de anlatıyor kitap, ki bu da çocukların aklında kalıyor. Sonra yiyecekleri gösteriyor, sağlıklı olanlar iyi geliyor, sağlıksız olanlar karın ağrıtıyor. Sonunda bizim minicik tırtıl büyüyor büyüyor ve kocaman, rengarenk bir kelebeğe dönüşüyor!

photo-2Kitabın içinde o yedikleri ayrı sayfalar ve ortada aç tırtıl için bir delik var, o minik parmaklar o yiyecekleri yemez mi? Bayılıyor parmaklarını aralarından geçirmeye.

Röportajında Eric Carle “Bu, umuda dair bir kitap. Önemsiz bir tırtıl bile olsanız, büyüdüğünüzde bir kelebek olabilirsiniz” diyormuş.

Bir Dolap Kitap‘ta okumuştum İngiliz çocukları arasında yapılan bir ankette 0-5 yaş arası en çok sevilen kitap”Aç tırtıl” imiş, bana gayet normal geldi.  Çünkü bu minik tırtıldan etkilenmemek mümkün değil!

Kitap Mavibulut yayınlarından çıkmış, sayfaları biraz ince geldi bana ya da bizim oğlan biraz haşin sevmiş, çok yıprandı kitap. Bakalım daha ne kadar dayanır bize? İngilizcesini de mutlaka alıp kitaplığımıza ekleyeceğim.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s