Anne-Baba Kitaplığı : Yiyorum, büyüyorum

Deniz 1,5 yaşını geçtikten sonra artık her yemekten tadma konusunda daha da rahatladım, evde ne pişiyorsa vermeye çalıştım. Ancak çocuk söz konusu olunca insan daha da çeşitli yemek yapmak istiyor, aklına gelmeyen sebzeleri ya da malzemeleri ekleyip daha da besleyici yemekler hazırlamak istiyor. Bir de en önemli sorunum porsiyonlardı, değişik besleyici yemekler yapmak istiyorum, ama bu yemekler günlerce dolapta sürünsün istemiyorum. Zaten Deniz’e en fazla 2 günlük yemek veriyorum, çok beklemiş yemek vermek hoşuma gitmiyor.

İşte bu aşamada ve tabii yardımcımız ayrıldıktan sonra, imdadıma yetişen bir kitap oldu: Zümrüt Özkan Anjuere’nin Yiyorum büyüyorum .

roportaj-yiyorum-buyuyorum

Kendisi bu yemekleri oğlu için hazırlamış. Kitapta herşey son derece anlaşılır. Ömrünüzde hiç duymadığınız çok karışık malzemeler yok. (daha önce çocuk yemekleri için yabancı bir kitap okumuştum, çok zorlanmıştım) Porsiyonlar muhteşem, 1 ya da 2 kerelik yemek çıkıyor. Normalde yaptığınız yemeğin içine tel şehriye ekliyor mesela, ya da hep yaptığınız sebze yemeğine havuç ekletiyor, böylece daha zengin yemekler hazırlamış oluyorsunuz. Yani bende yarattığı izlenim öyle oldu.

Sebze yemeklerine, çorbalara, oğlunun favorilerinden olduğunu yazdığı tel şehriye kavurmasına (Deniz”daha çok ver anne” diyor her seferinde), tavuk yemeklerine bayıldık, bayıldık! Artık kitabın içi dışına çıktı, o kadar çok kullanıyorum ki. Ben nedense ölçü öğrenemiyorum, göz kararı yapmaya da her zaman cesaret edemiyorum o anlamda benim için biçilmiş kaftan.

Bir de maalesef biz süt ürünleri kullanamıyoruz, ona rağmen ben çok çeşit buldum, bir de o malzemeleri kullanabilsem bu kitap daha da fazla işime yarardı.

Bir de websitesi varmış : http://www.yiyorumbuyuyorum.com Sanırım orda da tarifler var, ama bu kitaptaki tarifler var mı bilmiyorum. Bence bir başucu kitabı, herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s